Dokuma Tezgahı

safakumasGenel0 Yorum23 Ocak 2014

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

Tarih

A, dokuma süreci olarak adlandırılan sabit bir dokuma makinesi kullanılarak ipliklerin iki ya da daha çok kümesinin Karıştırma ile kumaş oluşumu. İnsan tarihin çizilmiş beri dokuma kumaşlar kullanarak başladı. Biz Taş Devri dönemini hariç tutarsak, biz rahatlıkla uygarlık tarihi, bir ölçüde, aynı zamanda dokuma tarihinin olduğunu söyleyebiliriz. Ilkel uygarlıklar, ham ve kaba idi kumaş yapmak için kaba konuları kullanılan rağmen, Çin’de ipek filamanın yapılan ince kumaş referanslar vardır.

İpek 4000 yıl önce Çin’de en önemli ürünlerinden biri oldu.

Hindistan’da da, iyi el dokuma kumaşların bazı orada var. Tamil edebiyat bazı referanslar büyük şair, Thiruvalluvar bir el dokuması dokumacı olduğunu vardır.

Ileri ve geri onların ulaşım geçen bir dokuma tezgahında iki kadın,Ileri ve geri Amasisin atfedilen Attika siyah figürlü sürahi, c.550 BC, otobüse geçen bir dokuma tezgahında iki kadın, Ressam . O Metropolitan Museum of Art , Fletcher Fonu, 1931

El Dokuma Tezgah Kalkınma

Güç LoomDokuma zaman hala belli değil süreç insan topluma tanıtıldı. Bu dokuma Uzun İsa Mesih’in zamanından önce kökenli birçok tarihsel kayıtlardan açıktır. İngiltere’de yünlü tarımdan sanayiye büyük bir değişim 14. yüzyılda geldi.

Powerloom önceki versiyonu iki erkek tarafından çalıştırıldı. Buhar motoru ve erken 1800 yılında dökme demirden sonra, büyük ilgi makinenin verimini artırmak ödenmiştir. Verimlilik artışı elde yardımcı olmak için, William Radeliffe boyutlandırma ve öncesinde dokumacılar kirişe sarma için çözgü konuları kurutulması için 1803 yılında bir giyinme çerçeve patentli.

Dokumacılık Yün Kumaş

Shuttle Tezgahları Gelişmeler

Çocuklar TezgahGeleneksel tezgahlarda sonra mekik boş atkı pirns veya polis değiştirmek için her birkaç dakika durdu ve bu tezgâhların sayısını sınırlı. Amerika’ya göç etti ve Draper Corporation için çalışmış bir İngiliz adam, yavaşlatılması ya da 1889 yılında tezgah durmadan mekik atkı bobini yerini otomatik atkı aktarma sistemini tamamladı.

Shuttleless Tezgahları

Çember LoomToplama ve kontrol mekanizması ve doğal tarafından oluşturulan dinamik problemler sürecinde bobinin ağır mekik ileri tahmin ve geriye tezgah genişliği boyunca edilmediği atkı yerleştirme alternatif araçları geliştirmek için tezgah yapımcıları teşvik etmişti servisi için tezgahlarında sarma. Bu shuttleless tezgâh olarak bu tezgahlarda başvurmak gelenektir.

Tezgahları Türleri

Türünü tezgah Atkı ipliği ekleme yöntemi Özellikler
Mekikleri ile Tezgahları Atkı ipliği mekiğin geri ve ileri hareket sokulur. Büyük amaçlı tezgah. Titreşim ve gürültü ciddi sorunlar ve yüksek hızlı çalıştırma zordur.
Mekikler olmadan Tezgahları Tutucu tezgah Bir küçük metal kıskaç mekik atkı ipliği kavrıyor ve ekler. Çok yönlü tezgah, ama gürültülü ve yüksek hızda operasyon için bir sınırı vardır.
Meç Kumaşın merkezinde iki bant almak ve atkı ipliğinin üzerine geçmektedir. Catch yöntem en popüler yöntem , ve ayrıca iki tür, grup bölünür yöntemi ve kutup yöntemi . Çok yönlü tezgah, ama gürültülü ve yüksek hızda operasyon için bir sınırı vardır.
Su jeti Bir su jet atkı ipliği eklemek için kullanılır. Yüksek hızlı operasyon mümkündür. Su kullanılan bu yana sadece filament iplikler (sentetik kumaşlar) dokunmuş olabilir.
Hava jeti Bir hava jet atkı ipliği eklemek için kullanılır. Yüksek hızlı operasyon mümkündür. Şu anda bu tezgah en popüler türüdür ve fonksiyonları mükemmel genel vardır.

Tezgahları

Çocuklar Tezgah

Mekik dokuma tarafında bulunan bir delikten görünen iplik dolgu bir bobin içeren bir servis kullandığı dokuma tezgahının en eski türüdür. Mekik tezgah boyunca kırptı ve bu sırasında süreç , bu dakika (ppm) başına yaklaşık 110-225 alır oranında dolgu bir iz bırakır. Çok etkili ve çok yönlü olmasına rağmen, mekik tezgahlarda yavaş ve gürültülü. Ayrıca mekik bazen çözgü iplikleri üzerinde aşınmaya yol açar ve diğer zamanlarda diş sonları neden olur. Bunun bir sonucu olarak, makine kırık iplikleri montajı için durdurulmalıdır.

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Çocuklar daha az tezgah

Mekik az tezgahlarda birçok türde gibi Mermi Tezgahları olarak dokuma için kullanılan, Rapier Tezgahları, Su Jet Tezgahları ve Hava Jet Tezgahları.

Mermi Loom

Atkı ipliği çene (ler) i tarafından kavranır edildiği bir dokuma makinesi daha sonra atkı aralığı boyunca hareketli bir mermi, monte. Bu toplama eylemi atkı ipliği tutun ve kulübe aracılığıyla taşımak mermiler ve sonra gibi küçük mermi bir dizi yapılır gibi dolum yarn.It sonu bazen füze tezgah denir kulpları cihaz gibi küçük bir kanca vardır getiri boş. Tüm dolgu iplikleri dokuma tezgahının aynı tarafından eklenir. Özel bir tıkınma cihazı yerinde atkıların uçlarını tutan kenarına kumaş kenarı oluşturmak üzere kumaş. Bu dokuma doğru sürtünmeyi azaltmak için boyutlandırılır düzgün, tek iplik ihtiyacı vardır. Mermi dokuma 300 ppm’e kadar üretmek ve mekik dokuma tezgahı daha az gürültülü olabilir.

Rapier Loom

Rapier tezgahlarda atkı aralığı boyunca atkı taşıma araçlarının bir rijit çubuk sonunda ya da esnek bir şerit içinde sabit olduğu makineleri, bu pozitif olarak tahrik edilir. Bir şiş makine tam genişliği boyunca atkı ya da merkezi bir ikili atkı besleme veya makinelerin zıt tarafını operatiing iki kancaların ile birlikte iki taraflı çalışan bir tek kancalı taşıyan tek kancasına sahip olabilir.

Meç birçok türleri geliyor. Bunun erken modelleri, bir taraftan diğer atkı taşımak için dokuma tezgahının genişliği boyunca hareket uzun bir bıçaklı cihazı kullanın. Bıçaklı tezgah başka tipi rapiers, dokuma tezgahının her tarafında bir tane bulunur. Bunlar, katı veya esnek bir iç içe geçmeli olabilir. Bir bıçak olarak ulaşır ve bu arada geri kalanı boyunca taşıdığı diğer tarafındaki kol, çözgü ipliklerinin tutuyor vasıtasıyla atkı yarım beslenir. Rapier tezgahlarda çok verimli ve onların hızı 200 ila 260 ppm arasında değişmektedir. Bu tezgahlarda muslin kumaştan perdelik kumaş ve hatta döşemelik kumaşlar arasında değişen çeşitli kumaşların üretim yapabiliriz.

Su Jet Loom

Su jeti, bir su jet diğer tarafa dolgu ipliği alır, kuvvet ile atkı boyunca itilir. İçinde, atkı ipliğinin, önceden ölçülmüş uzunluk bir su jeti ile dokuma tezgahı üzerinde gerçekleştirilir. Bu tezgahlarda 600 ppm’ye varan hızlarda ve çok düşük gürültü ile çok hızlı. Ayrıca onlar, dolgu ipliğinin çok gerginlik koymayın. Çekme gerilimi daha az olduğu için, çözgü ipliklerinin çok kaliteli verimli çalışması için gereklidir. Aynı zamanda, hali hazırda, emici olmayan sadece iplikler su jeti kumaşlar yapmak için kullanılabilir, örneğin asetat, naylon, polyester, ve cam filament iplik gibi tezgâh. Ancak, harika görünüm ve hissediyorum sahip çok kaliteli kumaş üretebilir.

Hava Jet Tezgahları

Püskürtmeli dokuma makinesinde olarak, bir hava jet kuvvetle atkı aralığı karşısında öngörülmüştür, bu diğer tarafta i, e dolgu ipliği alır, bir hava jet kadar hızlarda atkı aralığı boyunca atkı ipliği itmek için kullanılır 600 ppm. Üniforma atkı iplikleri bu tezgâhı kumaş yapmak için gereklidir. Hafif kumaşlar döken aracılığıyla kontrol etmek çok zor gibi hava jet dokuma için de ağır iplikler uygundur. Ancak, çok ağır iplikler aynı zamanda hava jeti ile dokuma tezgahı üzerinde yürütülen olamaz. Bu sınırlamalara rağmen, hava jet dokuma kumaşların çok çeşitli üretebilir.

Dairesel Tezgahları

Bu tezgahlarda özellikle boru şeklindeki kumaşlar yapmak yerine düz kumaşlar için kullanılır. Bunun bir mekik cihaz makinenin etrafında oluşan bir barakada atkı dolaşır. Bir dairesel dokuma temel malzeme torbalama için kullanılır.

Çok fazlı dokuma

Çok fazlı dokuma iplikleri ve böylece, arka arkaya doldurma sayısının sokulmasını sağlayan, farklı yerlerde bir çok farklı tutuyor oluşturabilir.

Dergi tezgah

Bu durum, dokuma mekik arasındaki boş bobin alır ve otomatik olarak aynı transfer yeni bir tam bobin ile relpaces ettiği otomatik dokuma tezgahının türüdür. Bu değişim tezgah durmadan yapılır. Bu durumda, dokumacı bir mekik (pil türü olarak adlandırılır), bir renk çözgü ipliği ile sınırlandırılmıştır. Bir başka yeni tip çözgü dört renkleri kullanabilirsiniz.

Şerit tezgah

Bu dar kumaşlar yapmak için kullanılan dokuma tezgahının türüdür.

İğne tezgah

Bu atkı sabit bir kaynağından çekilen ve bir atkı yerleştirme iğne ile bir çift çekme şeklinde, atkı aralığı içine edildiği shuttleless dokuma makinesinin türüdür. Atkı knittting aksiyonu ile ya da ayrı bir kaynağından bir kilitleme ipliğinin getirilmesi ile karşıt kenarın da muhafaza edilir.

Döner tezgah

Bu tür şeritler ve bantlar gibi dar kumaş içindir tezgah türüdür, toplama bir döner kontrol küçük mekik özel bir türüne göre yapılıyor.

Kutu tezgah

Boyut, büküm veya renk olarak farklı atkı iplikleri içeren dokuma kumaşlar için kullanılan iki ya da daha fazla servis sahip bir dokuma tezgahı.

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

Etiketler: ,

Dokuma Tezgahı Hakkında Yorum Yaz

*

Spandex Kumaş

Spandex Kumaş

TÜM ...

safakumas0 Yorum24 Temmuz 2015
POLAR FLEECE – POLAR – POLAR KUMAŞI

POLAR FLEECE – POLAR – POLAR KUMAŞI

TÜM ...

safakumas0 Yorum27 Eylül 2012
Naylon Kumaş | Parti Kumaş Alan

Naylon Kumaş | Parti Kumaş Alan

TÜM ...

safakumas0 Yorum27 Eylül 2012
Pamuk – Kumaş

Pamuk – Kumaş

TÜM ...

safakumas0 Yorum27 Eylül 2012
Branda Bezi – Branda Kumaşı

Branda Bezi – Branda Kumaşı

TÜM ...

safakumas0 Yorum27 Eylül 2012
Blucin, Kot, Denim Kumaş

Blucin, Kot, Denim Kumaş

TÜM ...

safakumas0 Yorum27 Eylül 2012
Basma – basma kumaş

Basma – basma kumaş

TÜM ...

safakumas0 Yorum26 Eylül 2012
Tüm Kumaş ve Kumaşlar İçin Geçerli Genel Kurallar

Tüm Kumaş ve Kumaşlar İçin Geçerli Genel Kurallar

TÜM ...

safakumas0 Yorum26 Eylül 2012
Kumaş – Kumaşçılar

Kumaş – Kumaşçılar

TÜM ...

safakumas0 Yorum26 Eylül 2012
Kumaş Genel Dokuma Bilgileri

Kumaş Genel Dokuma Bilgileri

TÜM ...

safakumas0 Yorum26 Eylül 2012
Spandex Kumaş

Spandex Kumaş

TÜM ...

safakumas0 Yorum24 Temmuz 2015
Viskon Kumaş Özellikleri

Viskon Kumaş Özellikleri

Viskon...

safakumas0 Yorum19 Ocak 2015
Keten Kumaş Nasıl Ütülenir

Keten Kumaş Nasıl Ütülenir

Keten...

safakumas0 Yorum2 Ocak 2015
Dokuma Kumaş Alınır.

Dokuma Kumaş Alınır.

Dokuma...

safakumas0 Yorum28 Aralık 2014
Ceket Kumaşı. Astar Tela

Ceket Kumaşı. Astar Tela

Ceket...

safakumas0 Yorum16 Aralık 2014
Parça Kumaş Alınır

Parça Kumaş Alınır

Parça...

safakumas0 Yorum30 Kasım 2014
Parça Süprem Kumaş Alanlar

Parça Süprem Kumaş Alanlar

Polyester...

safakumas0 Yorum28 Kasım 2014
Kumaş Desenleri . Kumaş Baskı

Kumaş Desenleri . Kumaş Baskı

Kumaş...

safakumas0 Yorum26 Kasım 2014
Parti Malı Kumaş Alanlar

Parti Malı Kumaş Alanlar

Parti...

safakumas0 Yorum18 Kasım 2014
Gömlek Kumaşı Kumaş Çeşitleri

Gömlek Kumaşı Kumaş Çeşitleri

Gömlek...

safakumas0 Yorum12 Kasım 2014

Son Yorumlar

  E-Bülten

  E-Posta adresinizi aşağıdaki bölümden bültenimize ekleyerek yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz!


  Aboneliğinizin onaylanması için lütfen verdiğiniz mail adresini kontrol ediniz.!

  Stok Kumaş İplik Alınır

  Telefon: 0536 336 43 43

  Telefon: 0555 394 28 28

  Mail: info@stokkumasci.com